fbpx

Cukrzyca to nie wyrok

Cukrzyca jest jednym z częściej diagnozowanych zaburzeń endokrynologicznych u psów i kotów. Choruje na nią 1 na 300 psów i 1 na 200 kotów w Polsce. Początkowo objawy nie wydają się bardzo niepokojące, zwłaszcza jeśli nasilają się powoli.  Zdarza się, że są zrzucane na podeszły wiek: zwierzę jest spokojniejsze, trochę schudło, nie ma już ochoty na zabawę. Ale kiedy zastanowimy się bardziej możemy dojść do wniosku, że nie zawsze tak było, a kot czy pies, który ma 7 lat wcale nie jest zwierzęciem starszym/wiekowym.

Do typowych objawów cukrzycy zalicza się: zwiększone pragnienie i oddawanie większej ilości moczu, posmutnienie, pogorszenie jakości okrywy włosowej i chudnięcie.

Statystycznie największe szanse na zachorowanie mają zwierzęta:

  • w średnim i w starszym wieku,
  • kastrowane samce,
  • z nadwagą lub otyłe,
  • mające mało ruchu.

Najważniejszym elementem leczenia jest regularne podawanie insuliny, jednak trzeba mieć też na uwadze, że nieodzownym elementem terapii jest zwiększenie aktywności zwierzęcia i zmiana sposobu jego żywienia.

Leczenie cukrzycy wymaga zaangażowania Opiekuna i regularnego monitorowania poziomu glukozy we krwi. Początkowo możesz poczuć się przytłoczony ogromem informacji zaleceń, ale spokojnie – nasi lekarze i personel pomocniczy służą wsparciem i pomocą tobie i twojemu zwierzakowi na każdym etapie leczenia.

Ważne aby mieć świadomość, że nieleczona cukrzyca wpływa nie tylko na pogorszenie jakości życia zwierzęca ale może również doprowadzić do rozwinięcia się kwasicy ketonowej a w jej konsekwencji nawet śmierci.

Pamiętaj cukrzyca to nie wyrok – odpowiednio leczona i regularnie monitorowana wcale nie musi skrócić życia twojemu pupilowi. Nie musi także znacząco wpływać na jego codzienny komfort. 

W dodatku w przypadku kotów cukrzyca  wcześnie wykryta i leczona może ulec całkowitej remisji. Ważne aby regularnie wykonywać profilaktyczne badania i krwi i moczu.

Zapraszamy w dni powszednie od 9:00 do 19:00. Na wizytę lub badanie krwi można umówić się poprzez stronę internetową, telefonicznie: 666 34 06 04 lub osobiście.